Biografie

Robert Kowalski uczy się sztuki gry wielkiej tradycji od Idy Haendel, Bernarda Greenhouse'a oraz Ivry Gitlis'a. Jego repertuar rozciąga się od baroku po muzykę współczesną, ze szczególnym zainteresowaniem dla twórczości wielkich kompozytorów polskich.
Muzyczne przeznaczenie Roberta Kowalskiego zarysowuje się tuż przed jego narodzinami, kiedy jego mama kupuje z myslą o nim pierwsze skrzypce.

Naukę gry rozpoczyna w wieku siedmiu lat, zaś już cztery lata później debiutuje w koncercie e-moll Felixa Mendelssohna z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie Prof. Krystyny Jureckiej udaje się na studia do Niemiec i Szwajcarii, gdzie kształci się u Prof. Waleriego Gradowa, któremu zawdzięcza wejście na drogę ku muzycznej dojrzałości. Znamienny wpływ na jego edukację mają również pedagodzy: Kolja Blacher, Ana Chumachenco i Zakhar Bron.

Robert jest aktualnie pierwszym koncertmistrzem w Orchestra della Svizzera Italiana w Lugano (Szwajcaria).

Jako kameralista współpracuje ze światowej sławy artystami, takimi jak: Bernard Greenhouse, Vladimir Mendelssohn, Konstantin Bogino, Michael Flaksman, Robert Cohen, Jose Gallardo.

Zwycięzca międzynarodowego konkursu Val Tidone w 2005 roku, jest też laureatem Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, jak i stypendystą Rotary Club International. Jako solista i kameralista Robert jest regularnym gościem festiwali muzycznych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Anglii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz sal koncertowych, m. in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Mozarteum w Salzburgu, Musikhalle w Hamburgu, Walt Disney Hall w Los Angeles, Auditorium Stelio Molo w Lugano oraz Kimmel Center w Filadelfii.

Jego działalność artystyczną dokumentują nagrania dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce, Korei Płd, USA, Chorwacji. Robert wziął udział w nagraniu płyty będącej efektem współpracy z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem Cappella Gedanensis, wartym odnotowania jest też nagranie dla Szwajcarskiego Radia II Koncertu Skrzypcowego Hansa Wernera Henze “na skrzypce, bas-baryton, taśmę magnetofonową oraz 33 instrumentalistów”.

Robert gra na skrzypcach G.B. Guadagniniego "Ex Joachim" z roku 1767 z kolekcji Fundacji "Pro Canale", Mediolan.

Loading...